Wiadomości

  • 5 grudnia 2023
  • 6 grudnia 2023
  • wyświetleń: 2603

Obowiązkowy okresowy przegląd przewodów kominowych zgodnie z prawem budowlanym!

Artykuł sponsorowany:

Posiadanie domu wiąże się z wieloma przywilejami. Daje poczucie bezpieczeństwa, swobodę, nawet możliwość zarobku. Jednak wielu z nas zapomina, że z posiadaniem własnej nieruchomości wiążą się również OBOWIĄZKI! Jednym z nich jest PRZEGLĄD KOMINIARSKI - co oznacza, że właściciel budynku mieszkalnego musi zlecać przegląd przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych. Przeglądu musi dokonać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia - w Polsce jest to mistrz kominiarski bądź osoba, która ma uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności.

Kominiarz


E-protokół - nowy obowiązek kominiarzy i właścicieli domów

Od 18 września 2023 kominiarze są obowiązani wypełnić protokół elektroniczny, tzw. e-protokół, tracą ważność protokoły wypisywane ręcznie. Dane są przekazywane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. CEEB to baza danych, na którą składają się także deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i rodzaju paliwa. Baza ta to część większego i długofalowego projektu ZONE - Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji, którego celem ma być poprawa jakości powietrza w Polsce, a ewidencja ma usprawnić działania interwencyjne oraz stanowić podstawę do planowania polityki niskoemisyjnej.

E-protokół kominiarski jest jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądu kominiarskiego. Obowiązek ten nakłada na każdego właściciela domu ustawa Prawo budowlane.

Art. 62. - [Kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania]

Dziennik Ustaw - Dz.U.2023.682 t.j. Akt obowiązujący


1.Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1)okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a)elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

Co grozi za brak przeglądu kominiarskiego?

Właścicielowi nieruchomości uchylającemu się od spełnienia obowiązkowego przeglądu kominiarskiego grozi kara grzywny, nakładana przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wynoszącą 500 zł. To również reguluje ustawa Prawo Budowlane:

Art. 93. - [Naruszenie przepisów prawa budowlanego]

Dziennik Ustaw - Dz.U.2023.682 t.j. Akt obowiązujący


Kto:
(...)
8) nie spełnia obowiązku, o którym mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1-4a lub art. 62b,
(...)

podlega karze grzywny.

Kominiarz


Co sprawdza kominiarz podczas przeglądu?

W trakcie kontroli technicznej kominiarze nie tylko sprawdzają przewody kominowe czy sprawność wentylacji. W ramach wizyty w domu zobligowani są do przeprowadzenia inwentaryzacji budynku - zebrania informacji o budynku. Dane które trzeba podać dotyczą informacji o lokalu mieszkalnym i zawierają następujące punkty:

  1. Liczbę kondygnacji
  2. Liczba lokali
  3. Rok budowy
  4. Średnia wysokość kondygnacji ogrzewanych
  5. Grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą
  6. Grubość ocieplenia dachu
  7. Grubość ocieplenia stropodachu
  8. Strop nad piwnicą lub garażem
  9. Stan instalacji c.o.
  10. Stopień ocieplenia ścian zewnętrznych
  11. Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
  12. Czy wymieniono stolarkę okienną - TAK/NIE (jeśli TAK, podajemy rok wymiany)
  13. Czy wymieniono stolarkę drzwiową - TAK/NIE (jeśli TAK, podajemy rok wymiany)
  14. Rodzaj źródeł ciepła, w tym np. kominek (oraz roczne zużycie paliwa)


Ponadto do e-protokołu kominiarz wpisuje również numer lokalu, powierzchnię pomieszczeń ogrzewanych, średnią temperaturę pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym oraz liczbę mieszkańców.

Wszystkie te informacje wpisywane są do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Następnie e-protokół jest drukowany w domu u klienta i stanowi ważny dokument przeglądu kominiarskiego.

Po co są przeglądy kominiarskie?

Poza faktem, że są obowiązkiem każdego właściciela budynku mieszkalnego, są gwarancją sprawnie działających przewodów spalinowych, wentylacyjnych i dymowych. Przegląd kominiarski jest również wymagany przez ubezpieczycieli.

Najważniejszą jednak kwestią pozostaje bezpieczeństwo mieszkańców. Niesprawnie działające przewody kominowe mogą być prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.

Co zrobić w przypadku problemów z kominem? Szlamowanie, czyli renowacja przewodów kominowych!

Często jest tak, że pomimo sumiennego dbania o przewody kominowe (szczególnie dymowe i spalinowe) to podczas eksploatacji ulegają na tyle mocnej degradacji, że dalsze korzystanie z nich staje się niebezpieczne dla domowników. W niektórych przypadkach może nawet stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, za sprawą wydobywającego się przez ścianki kominowe do wnętrza zabójczego tlenku węgla (tak zwanego cichego zabójcy).

Jeśli masz taki problem - my go rozwiążemy. Firma z 20 letnim doświadczeniem oferuje kompleksową usługę renowacji przewodu kominowego.

Kominiarz Wojciech Danielczyk